Mnoho lidí s diabetem 1. typu často zajímá, jak může onemocnění ovlivnit jejich život, a to bezprostředně i do budoucna.
Dlouhodobé komplikace diabetu se mohou rozvinout až za nějaký čas, především když je hladina glukózy v krvi trvale příliš vysoká (hyperglykémie). Tato skutečnost může ovlivnit různé části těla např. oči, srdce, játra, ledviny, nervy a dolní končetiny.
Vznik hyperglykémie může být důsledkem:
- nedostatečné dávky inzulínu vzhledem k přijaté potravě,
- snahy zabránit vzniku hypoglykémie záměrným udržováním vyšší hladiny glukózy,
- nepřesného výpočtu dávky inzulínu,
- opomenutí podat si injekci nebo bolus,
- nedostatečného self-monitoringu glykémie (SMBG).
Při snaze minimalizovat riziko komplikací v důsledku hyperglykémií je důležité, aby hladina glykémie byla udržována co nejvíce v cílovém rozmezí.
Než jsem začal používat inzulínovou pumpu, měl jsem velký strach z dlouhodobých komplikací. Mé hodnoty HbA1c se již nacházejí v přijatelném rozmezí. Jakmile poklesly pod toto rozmezí, trpěl jsem na časté hypoglykémie. S inzulínovou pumpou se mé hodnoty HbA1c drží v dobrém rozmezí bez výskytu závažných hypoglykémií.
- CHRISTIAN
JAKÉ JSOU HLAVNÍ KOMPLIKACE DIABETU?
Chronické komplikace u diabetu obecně souvisí s oběhovým systémem. Jak malé cévy (mikrovaskulární část), tak i velké cévy (makrovaskulární část) mohou být poškozeny vlivem dlouhodobě vysoké hladiny krevní glukózy.
Mikrovaskulární: Příliš vysoká hladina glukózy v malých cévách vede po určité době k jejich poškození, které má za následek zhoršené vidění, onemocnění ledvin, poškození nervů nebo změny v cirkulaci.
Makrovaskulární: Příliš vysoká hladina glukózy ve velkých cévách může vést po určité době k ischemické chorobě srdeční (infarkt), onemocnění periferních cév nebo mrtvici.
NÁSLEDUJÍCÍ
Měření hladiny glukózy a snížení rizika komplikací
Přečtěte si o preventivních opatřeních, kterými lze redukovat komplikace.